109 Lockhart Road
Wanchai, Hong Kong
 




The Bar Wanchai Deserves

Home | Pictures | Drinks & Snacks | Sports & Events | Foam Party | Party Package | Press | Location


Newsletter


109, Lockhart Road
Wanchai, Hong Kong
Tel (852)2861-3336



Recent visits
Mountain View, USA
Germany
Beijing, CHN
Germany
Morgan Hill, USA
Morgan Hill, USA
Morgan Hill, USA
Morgan Hill, USA
Beijing, CHN
Seongnam, KOR








Sports & Events



Please find below the sport events shown on our large screen or one of the LCD-TVs. If there is a game you would like to see that is not listed, please contact us by e-mail subscription@bar109.com or call (852)2861-3336. Maximum of 3 games simultaneously. Please make a reservation for a specific game. First come, first served.
  • Sunday Afternoons - If you still have energy after a long Saturday night or need to recharge for the week to come, then join the party at noon time on Sundays. Packed!
  • Open Mic comedy nights. Join us for a good laugh. It is Open Mic, you are very welcome to tell your story. Every Monday night in English, every 1st and 3rd Tuesday in Cantonese. Shows start at 8:30pm.
  • Book your private party at BAR109! Enquiries welcome. Small party, big events, graduation party, birthday party, etc. we have all it takes to make your event a memorable one. Private lounge available! Check details, call BAR109 or come in person to draft your event and we will make it happen!
  • Crazy Hour runs from 3pm till 6pm, excluding Sundays. Happy Hour 6pm till 9pm, excluding Sundays.
On our big screens

Friday - September 18, 2020
Tasman vs Northland at 3:05pm
North Queensland Cowboys vs Penrith Panthers at 4:00pm
Hyperpole Qualifying Session - Circuit de la Sarthe in France at 5:30pm
St Kilda vs GWS Giants at 5:50pm
Live Coverage from Stadium MK, Milton Keynes at 6:00pm
Parramatta Eels vs Brisbane Broncos at 6:00pm
Stage 19 - Bourg-en-Bresse to Champagnole at 6:00pm
Live Coverage from Winged Foot Golf Club at 7:30pm
Live Horse racing Coverage from Catterick, Newbury, Ayr and Downp atrick at 8:00pm
Free Practice Session - Circuit de Barcelona-Catalunya in Spain at 8:30pm
Free Practice Session 2 - Circuit de Barcelona-Catalunya in Spain at 9:00pm
Turkey - Day 1 at 9:15pm
Turkey - SS1 Icmeler at 10:00pm
Live Coverage from Stadium MK, Milton Keynes at 11:00pm

Saturday - September 19, 2020
Canterbury vs Taranaki at 12:35pm
Consadole Sapporo vs Gamba Osaka at 1:00pm
Manly Warrinagh Sea Eagles vs Gold Coast Titans at 1:00pm
Live Coverage from Sandown International Motor Raceway - Melbourne\ , VIC at 1:30pm
Sagan Tosu vs Yokohama F Marinos at 3:00pm
Turkey - SS4 Datca 1 at 3:00pm
Bay of Plenty vs Southland at 3:05pm
Adelaide Crows vs Richmond at 3:10pm
Melbourne Storm vs Wests Tigers at 3:30pm
Qualifying 1 - Nrburgring at 4:45pm
Reds vs Brumbies at 4:45pm
Superpole - Circuit de Barcelona-Catalunya in Spain at 4:45pm
Sydney Roosters vs Cronulla Sharks at 5:35pm
Brisbane Lions vs Carlton at 5:40pm
Stage 20 - Lure to La Planche des Belles Filles at 5:45pm
Live Coverage from Stadium MK, Milton Keynes at 6:00pm
Live Horse racing Coverage from Newbury, Ayr, Newmarket, Gowran and Navan at 7:00pm
Race 1 - Circuit Zolder at 7:15pm
Bordeaux Begles vs Edinburgh at 7:30pm
Everton vs West Bromwich Albion at 7:30pm
Live racing from around the UK at 7:30pm
Nottingham Forest vs Cardiff City at 7:30pm
Live Coverage from Ayr and Newbury at 8:30pm
Live Coverage from Winged Foot Golf Club at 9:00pm
Frolunda vs HV71 at 9:15pm
Cologne vs Hoffenheim at 9:30pm
Eintracht Frankfurt vs Arminia Bielefeld at 9:30pm
FC Union Berlin vs FC Augsburg at 9:30pm
FC Ural vs Zenit Saint Petersburg at 9:30pm
VfB Stuttgart vs SC Freiburg at 9:30pm
Warrington Wolves vs St Helens at 9:30pm
Werder Bremen vs Hertha Berlin at 9:30pm
Leeds United vs Fulham at 10:00pm
Leinster vs Saracens at 10:00pm
Mumbai Indians vs Chennai Super Kings at 10:00pm
Villarreal vs Eibar at 10:00pm
AZ Alkmaar vs PEC Zwolle at 10:30pm
Live Coverage from Stadium MK, Milton Keynes at 11:00pm

Sunday - September 20, 2020
Covington v Woodley at 6:00am
Atlanta United vs Inter Miami CF at 7:00am
Live Coverage of the Bass Pro Shops NRA Night Race at 7:00am
Manawatu vs Otago at 10:05am
Hawthorn vs Gold Coast Suns at 11:05am
Canberra Raiders vs New Zealand Warriors at 12:00pm
Auckland vs Wellington at 12:35pm
Live Coverage from Sandown International Motor Raceway - Melbourne\ , VIC at 1:00pm
Sydney Swans vs Geelong Cats at 1:35pm
Turkey - SS10 Marmaris 1 at 2:00pm
Newcastle Knights vs St George Illawarra Dragons at 2:05pm
Warm Up - Misano World Circuit Marco Simoncelli ITALY at 2:20pm
Fremantle vs Western Bulldogs at 4:10pm
Qualifying 2 - Nrburgring at 4:45pm
Superpole Race - Circuit de Barcelona-Catalunya in Spain at 4:45pm
Live Coverage from Tennis Club de Strasbourg, Strasbourg, France at 5:30pm
CD Lugo vs Club Deportivo Leganes at 6:00pm
Live Coverage from Stadium MK, Milton Keynes at 6:00pm
Live Coverage from Thruxton Circuit, Hampshire at 6:00pm
Live Coverage of the ATP & WTA event from Foro Italico, Rome at 6:00pm
Parma vs Napoli at 6:30pm
Arsenal Tula vs PFC Sochi at 7:00pm
FC Ufa vs CSKA Moscow at 7:00pm
Nice vs Paris Saint Germain at 7:00pm
Southampton vs Tottenham Hotspur at 7:00pm
Toulouse vs Ulster at 7:30pm
MotoGP Race - Misano World Circuit Marco Simoncelli ITALY at 8:00pm
Montpellier vs Angers at 9:00pm
Newcastle United vs Brighton and Hove Albion at 9:00pm
Espanyol vs Mallorca at 10:00pm
Leicester vs Castres at 10:00pm
SD Huesca vs Cadiz at 10:00pm
Ajax vs RKC Waalwijk at 10:45pm

Monday - September 21, 2020
Qualifying day 1 - Stade Roland Garros, Paris, France at 4:00pm
Collingwood vs Port Adelaide at 5:00pm
Live Coverage from Tennis Club de Strasbourg, Strasbourg, France at 5:30pm
Live Horse racing Coverage from Warwick, Leicester, Hamilton, Fa iryhouse and Listowel at 7:00pm
Shanghai Greenland Shenhua vs Jiangsu Suning at 7:35pm
Live Coverage from Marshall Arena, Milton Keynes at 9:30pm
Sunrisers Hyderabad vs Royal Challengers Bangalore at 10:00pm
Premier League

Saturday - September 19, 2020
Everton - West Bromwich Albion at 7:30pm
Leeds United - Fulham at 10:00pm

Sunday - September 20, 2020
Manchester United - Crystal Palace at 12:30am
Arsenal - West Ham United at 3:00am
Southampton - Tottenham Hotspur at 7:00pm
Newcastle United - Brighton & Hove Albion FC at 9:00pm
Chelsea - Liverpool at 11:30pm

Monday - September 21, 2020
Leicester City - Burnley FC at 2:00am

Tuesday - September 22, 2020
Aston Villa - Sheffield United at 1:00am
Wolverhampton Wanderers - Manchester City at 3:15am

Saturday - September 26, 2020
Brighton & Hove Albion FC - Manchester United at 7:30pm
Crystal Palace - Everton at 10:00pm

Sunday - September 27, 2020
West Bromwich Albion - Chelsea at 12:30am
Burnley FC - Southampton at 3:00am
Sheffield United - Leeds United at 7:00pm
Tottenham Hotspur - Newcastle United at 9:00pm
Manchester City - Leicester City at 11:30pm

Monday - September 28, 2020
West Ham United - Wolverhampton Wanderers at 2:00am

Tuesday - September 29, 2020
Fulham - Aston Villa at 1:00am
Liverpool - Arsenal at 3:15am

Saturday - October 3, 2020
Arsenal - Sheffield United at 10:00pm
Aston Villa - Liverpool at 10:00pm
Chelsea - Crystal Palace at 10:00pm
Everton - Brighton & Hove Albion FC at 10:00pm
Leeds United - Manchester City at 10:00pm
Leicester City - West Ham United at 10:00pm
Manchester United - Tottenham Hotspur at 10:00pm
Newcastle United - Burnley FC at 10:00pm
Southampton - West Bromwich Albion at 10:00pm
Wolverhampton Wanderers - Fulham at 10:00pm
Champions League

Wednesday - September 23, 2020
FK Krasnodar - PAOK Salonika at 3:00am
M. Tel Aviv - RB Salzburg at 3:00am
Molde FK - Ferencvarosi at 3:00am
SK Slavia Praha - FC Midtjylland at 3:00am

Thursday - September 24, 2020
KAA Gent - Dynamo Kyiv at 3:00am
Olympiakos Piraeus - Omonia Nicosia at 3:00am

Wednesday - September 30, 2020
... - Olympiakos Piraeus at 3:00am
Ferencvarosi - Molde FK at 3:00am

Thursday - October 1, 2020
Dynamo Kyiv - KAA Gent at 3:00am
FC Midtjylland - SK Slavia Praha at 3:00am
PAOK Salonika - FK Krasnodar at 3:00am
RB Salzburg - M. Tel Aviv at 3:00am
Europe League

Thursday - September 24, 2020
Apollon Limassol v Lech Poznan at 12:00am
Ararat-Armenia v NK Celje at 10:00pm
KuPS Kuopio v Suduva at 11:30pm

Friday - September 25, 2020
FC Viktoria Plzen v Sonderjyske at 12:00am
MOL Vidi FC v Reims at 12:00am
FK Rostov v Maccabi Haifa (Isr) at 12:30am
Besiktas v Rio Ave at 1:00am
CSKA Sofia v B36 Torshavn at 1:00am
Charleroi v Partizan Belgrade at 1:00am
Djurgardens IF v CFR Cluj-Napoca at 1:00am
Malmo FF v Lokomotiva Zagreb at 1:00am
NS Mura v PSV Eindhoven at 1:00am
Riga FC v Celtic at 1:00am
Rosenborg v Alanyaspor at 1:00am
Willem II v Rangers at 1:00am
Hapoel Beer-Sheva v Motherwell at 1:30am
Apoel Nicosia v Zrinjski Mostar at 2:00am
FC Copenhagen v Piast Gliwice at 2:00am
FC Steaua Bucuresti v Slovan Liberec at 2:00am
FK Sarajevo v Buducnost Podgorica at 2:00am
Galatasaray v Hajduk Split at 2:00am
Granada v Lokomotivi Tbilisi at 2:00am
KI Klaksvk v Dynamo Tbilisi at 2:00am
Sheriff Tiraspol (Mol) v Dundalk at 2:00am
Shkendija Tetovo v Tottenham Hotspur at 2:00am
Standard Liege v FK Vojvodina at 2:00am
Wolfsburg v Desna at 2:15am
AC Milan v Bodo/Glimt at 2:30am
Basel v Anorthosis Famagusta at 2:30am
Floriana FC v FC Flora Tallinn at 2:30am
Legia Warsaw v Drita Gjilan at 2:30am
Linz ASK v DAC Dunajsk Streda at 2:30am
St Gallen v AEK Athens at 2:30am
Rijeka v Kolos Kovalivka at 2:45am
Sporting Lisbon v Aberdeen at 3:00am
Eredivisie (Netherlands)

Saturday - September 19, 2020
VVV-Venlo v FC Utrecht at 2:00am
AZ Alkmaar v PEC Zwolle at 10:30pm

Sunday - September 20, 2020
Vitesse Arnhem v Sparta Rotterdam at 12:45am
PSV Eindhoven v Emmen at 2:00am
Fortuna Sittard v Heerenveen at 3:00am
ADO Den Haag v Groningen at 6:15pm
Feyenoord v FC Twente at 8:30pm
Willem II v Heracles Almelo at 8:30pm
Ajax v RKC Waalwijk at 10:45pm

Saturday - September 26, 2020
FC Twente v Groningen at 2:00am
PEC Zwolle v Sparta Rotterdam at 10:30pm

Sunday - September 27, 2020
Fortuna Sittard v AZ Alkmaar at 12:45am
Heerenveen v VVV-Venlo at 2:00am
Ajax v Vitesse Arnhem at 3:00am
Feyenoord v ADO Den Haag at 6:15pm
FC Utrecht v RKC Waalwijk at 8:30pm
Heracles Almelo v PSV Eindhoven at 8:30pm
Emmen v Willem II at 10:45pm

Saturday - October 3, 2020
FC Utrecht v Heerenveen at 2:00am
Vitesse Arnhem v Heracles Almelo at 10:30pm

Sunday - October 4, 2020
RKC Waalwijk v PEC Zwolle at 12:45am
VVV-Venlo v ADO Den Haag at 2:00am
FC Twente v Emmen at 3:00am
Groningen v Ajax at 6:15pm
Sparta Rotterdam v AZ Alkmaar at 8:30pm
Willem II v Feyenoord at 8:30pm
PSV Eindhoven v Fortuna Sittard at 10:45pm
Jupiler League (Netherlands)

Saturday - September 19, 2020
Helmond Sport - FC Volendam at 12:45am
Jong PSV - FC Eindhoven at 12:45am
Go Ahead Eagles - Jong Ajax at 3:00am
Roda JC - FC Dordrecht at 3:00am
TOP Oss - SC Cambuur at 10:30pm

Monday - September 21, 2020
N.E.C. - Almere City FC at 2:00am

Tuesday - September 22, 2020
Jong AZ - De Graafschap at 12:45am
Jong FC Utrecht - NAC Breda at 3:00am

Wednesday - September 23, 2020
Excelsior - Telstar at 12:45am
FC Den Bosch - MVV at 3:00am

Saturday - September 26, 2020
Almere City FC - Helmond Sport at 12:45am
FC Dordrecht - Jong AZ at 12:45am
MVV - TOP Oss at 3:00am
SC Cambuur - Jong FC Utrecht at 3:00am
NAC Breda - Jong PSV at 10:30pm

Sunday - September 27, 2020
De Graafschap - N.E.C. at 6:15pm

Monday - September 28, 2020
FC Volendam - Go Ahead Eagles at 2:00am

Tuesday - September 29, 2020
Jong Ajax - Excelsior at 12:45am
Telstar - FC Den Bosch at 3:00am

Wednesday - September 30, 2020
FC Eindhoven - Roda JC at 12:45am

Saturday - October 3, 2020
Go Ahead Eagles - Jong FC Utrecht at 12:45am
Jong PSV - Telstar at 12:45am
Jong AZ - MVV at 3:00am
NAC Breda - Jong Ajax at 3:00am
N.E.C. - FC Eindhoven at 10:30pm

Monday - October 5, 2020
Roda JC - FC Volendam at 2:00am

Tuesday - October 6, 2020
Excelsior - De Graafschap at 12:45am
TOP Oss - FC Dordrecht at 3:00am

Wednesday - October 7, 2020
FC Den Bosch - Almere City FC at 12:45am
Helmond Sport - SC Cambuur at 3:00am

Saturday - October 10, 2020
De Graafschap - NAC Breda at 12:45am
FC Eindhoven - Excelsior at 3:00am
Your day off

Thursday - October 1, 2020
Mid-Autumn Festival
National Day of the Peoples Republic of China

Friday - October 2, 2020
Day after Mid-Autumn Festival

Sunday - October 25, 2020
Chung Yeung Festival

Monday - October 26, 2020
Day off for Chung Yeung Festival

Friday - December 25, 2020
Christmas Day

Saturday - December 26, 2020
Boxing Day

Thursday - December 31, 2020
New Years Eve

Friday - January 1, 2021
New Years Day

Friday - February 12, 2021
Chinese Lunar New Years Day

Saturday - February 13, 2021
Second day of Chinese Lunar New Year

Sunday - February 14, 2021
Valentines Day

Monday - February 15, 2021
Fourth day of Chinese Lunar New Year







  Powered By
  FreakyFreaky
 
Mezzanine Floor
 
Copyright ©2020, BAR109   
All Rights Reserved